Diagnostyka kolonoskopowa jelita grubego

Diagnostyka kolonoskopowa jelita grubego

Diagnostyka kolonoskopowa jelita grubego jest podstawą przy występowaniu podejrzeń raka jelita grubego. Takie postępowanie cechuje się bardzo duża czułością i specyficznością diagnostyczną. Dzięki badaniu kolonoskopii możliwe jest również pobranie wycinków, które mówią jednoznacznie, z jakimi zmianami mamy do czynienia.

Kto powinien wykonywać kolonoskopię?

W Polsce powyżej 50 roku życia możliwe jest wykonywanie badań kolonoskopowych w ramach badań przesiewowych. Badania obejmują osoby obu płci, raz na 10 lat. Jest to bardzo skuteczna metoda skriningu, mająca na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz wdrożenie ukierunkowanego leczenia.
Dużym ograniczeniem jest fakt, iż wciąż narodowy fundusz zdrowia nie refunduje niektórym pacjentom specjalnych procedur. Wchodzi w ten zakres między innymi kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym. Ograniczenie traumy z powodu kolonoskopii jest istotne i należy o tym pamiętać.

Dlaczego warto?

Dlatego, że rak jelita grubego rozwija się przez wiele lat i pozwala to na jego wczesne wykrycie i leczenie.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Gabinet fizjoterapii Ursus: miejsce, gdzie zadbają o twoje zdrowie W dzisiejszych czasach coraz więcej osób odczuwa ból pleców, szyi, stawów czy mięśni. Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, spędzając długie godziny przed komputerem, co niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o swoje zdrowie i fizyczną…

    Read more
  • Plastyka przegrody nosa

    Plastyka przegrody nosa, znana również jako septoplastyka, to operacja chirurgiczna, która ma na celu poprawę funkcjonalności nosa poprzez korekcję krzywizny przegrody nosowej. Wady w budowie przegrody nosowej mogą powodować problemy z oddychaniem, takie jak zator lub zatkanie nosa, a także powodować bóle głowy i problemy z chrapaniem podczas snu. Plastyka przegrody nosa jest jednym z…

    Read more