Dzieci urodzone w analgezji

Dzieci urodzone w analgezji zewnątrzoponowej mogą mieć mniejszą kwasicę i być lepiej utlenione niż dzieci urodzone z cięcia cesarskiego w anestezji198. Oddychanie tlenem przez matkę jest ważnym czynnikiem podczas operacji.

Analgezja krzyżowa. Do cięcia cesarskiego używana jest lignokaina 1%. Po próbnej dawce 10 ml wstrzykuje się dawkę wstępną 20 ml, a następnie 5-10 ml co 10 minut do momentu sięgnięcia analgezji do Th8. Operacji nie wolno rozpoczynać do chwili uzyskania właściwej wysokości analgezji. Metoda ta wymaga atmosfery wolnej od pośpiechu i uniezależnienia od ścisłych terminów. Przy wstrzyknięciu jednorazowym dawka 30-35 ml 1,5% lignokainy jest bezpieczna i wystarczająca. Rutynowym postępowaniem powinna być dożylna infuzja płynów i utrzymanie ciśnienia powyżej 90 mm Hg (12,0 kPa). Tlen należy podawać przed i podczas operacji. Metoda rzadko stosowana.

Miejscowa analgezja nasiękowa. Nie ma większego wpływil na matkę i dziecko, lecz nie nadaje się u rodzących przestraszonych i nieopanowanych. Współpraca ginekologa jest ważna dla uzyskania sukcesu zwykle wykonuje on wstrzyknięcia własnoręcznie199.

Analgezję nasiękową śródskórną i podskórną wykonuje się w linii nacięcia, po obu jej stronach w odległości ok. 2,5 cm. Dodatkowo znieczula się mięśnie piramidowe oraz przestrzeń pozałonową Retziusa. Wstrzyknięcie roztworu analgetycznego do torebki mięśnia prostego poprawia zwiotczenie. Infiltracja obejmuje także otrzewną ścienną oraz – jeżeli nie jest planowana operacja klasyczna – tkanki otaczające dolny odcinek. Zainteresowanych techniką odsyłamy do artykułu A. C. Becka (Am. J. Obstet. Gynec., 1942, 4, 558). Jest to metoda obecnie rzadko stosowana.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Gabinet fizjoterapii Ursus: miejsce, gdzie zadbają o twoje zdrowie W dzisiejszych czasach coraz więcej osób odczuwa ból pleców, szyi, stawów czy mięśni. Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, spędzając długie godziny przed komputerem, co niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o swoje zdrowie i fizyczną…

    Read more
  • Jak znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień Piła? Alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, dopalaczy czy hazardu są chorobami, z którymi zmaga się znaczna część osób. Coraz młodsze osoby uzależniają się od różnych substancji psychoaktywnych, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Jak walczyć z uzależnieniami? Czy samodzielnie można wyjść z nałogu? Dobry ośrodek leczenia uzależnień Piła Przede wszystkim…

    Read more