Zanikowe zapalenie żołądka

Zanikowe zapalenie żołądka stwierdzono również u chorych na niedokrwistość złośliwą. W tej grupie chorych występują autoprzeciwciała skierowane przeciw komórkom okładzinowym i przeciw czynnikowi wewnętrznemu. Te ostatnie powodują zablokowanie wchłaniania z pokarmu witaminy B12, a w następstwie powstanie niedokrwistości z niedoboru witaminy B12, znanej jako niedokrwistość złośliwa. Związek przyczynowy zmian immunologicznych i przewlekłego zanikowego zapalenia żołądka, współistniejącego z niedokrwistością złośliwą, jest wysoce prawdopodobny, lecz ostatecznie nie udowodniony. Przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym wykryto u 80—90% chorych na niedokrwistość złośliwą, a przeciwko czynnikowi wewnętrznemu tylko u 50—75% chorych. Dlatego nie można wykluczyć, że w pewnej grupie chorych zmiany zanikowe błony śluzowej są pierwotne i powstają z przyczyn nie znanych, natomiast zmiany humoralne i komórkowe są reakcjami wtórnymi na uszkodzenie komórek błony śluzowej żołądka. Jednym z istotnych następstw niedokrwistości złośliwej jest wysokie zagrożenie chorych rakiem żołądka. U około 10% chorych rozwija się rak żołądka, a zatem od 3 do 4 razy częściej niż u osób w tym samym wieku. Również przewlekłe zanikowe zapalenie bez niedokrwistości złośliwej podwyższa zagrożenie rakiem żołądka. W związku z tymi faktami przedstawiono hipotezę, że hipochlorhydria lub achlorhydria imienia środowisko żołądka, które umożliwia wzrost bakterii oraz podwyższa w soku żołądkowym stężenie związków azotowych.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Terapia odwykowa Szczecin

    Terapia odwykowa dla dzieci uzależnionych Liczba osób potrzebujących terapii odwykowej cały czas rośnie. Zbyt duże tempo, które narzucają sobie ludzie powoduje picie za dużej dawki alkoholu. Coraz młodsze osoby mają spore problemy z alkoholem, a niektórzy z nich z alkoholem. Rodzice nie mogą pomóc swoim dzieciom, dlatego szukają za pomocą internetu placówek dla osób uzależnionych….

    Read more
  • Pomocna dłoń Żeby walczyć trzeba widzieć sens walki. Z taką pomocną dłonią można spotkać się w Zielonej górze. Dobry ośrodek leczenia uzależnień Zielona Góra to miejsce, które indywidualnie poda swą pomocną dłoń każdemu kto chce poradzić sobie w życiu z ciężkimi uzależnieniami, od alkoholu, narkotyków, seksu, hazardu, itd. To bardzo trudny moment dojść do pewnego…

    Read more